Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl
Polecany artykuł
Notowania InwazjaPC odwieszone
Notowania InwazjaPC odwieszone -newconnect
Zarząd Giełdy postanowił uchylić z dniem 3 kwietnia 2012 r. Uchwałę Nr 287/2012 Zarządu Giełdy z dnia 28 marca 2012 ... »

Jak upadła InwazjaPC

01 czerwca 2012, 10:38
NewConnect.info
Jak upadła InwazjaPC -newconnect
28 maja po raz kolejny zawieszono obrót akcjami InwazjaPC, spółki specjalizującej się w sprzedaży sprzętu elektronicznego i oprogramowania komputerowego. Dzień później walory wróciły do obrotu, ale już pod koniec maja sąd ogłosił upadłość spółki – likwidacyjną zamiast układowej, o jaką wnioskowała Inwazja.
Pierwsze doniesienia o problemach InwazjaPC pojawiły się już w listopadzie 2011 roku, o czym portal NewConnect.info informował tutaj. Spółka planowała wówczas nową emisję akcji – seria F miała zostać wypuszczona po cenie 0,33 zł, znacznie powyżej ówczesnego kursu zarówno akcji, jak i PDA. Inwazja wyraźnie zaznaczała, że nie ma to nic wspólnego z problemami finansowymi firmy, choć – jak sama przyznała – wyniki za III kwartał 2011 r. były niższe od zakładanych. Pomimo uspokajających zapewnień spółki, 28 marca 2012 r. zarząd GPW poinformował o zawieszeniu notowań Inwazji, co szerzej opisywaliśmy tutaj.
 
Dwa dni później spółka złożyła do kieleckiego sądu wniosek o ogłoszenie upadłości układowej, jako powód podając niewypłacalność wynikającą z niewykonywania wymagalnych zobowiązań (więcej na ten temat tutaj). Utrata płynności finansowej spółki miała wynikać ze wstrzymania dostaw od producentów sprzętu komputerowego, spowodowanego powodzią w Tajlandii, gdzie produkowana jest znaczna część podzespołów głównych dostawców sprzętu, którego handlem zajmuje się InwazjaPC S.A. Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na utratę płynności była deprecjacja złotego w stosunku do euro i dolara w całym 2011 r., co doprowadziło do załamania rentowności emitenta. Upadłość miała umożliwić kontynuowanie prowadzonej działalności, a także – w przypadku zawarcia układu – pozwolić na dalszy rozwój InwazjaPC.
 
3 kwietnia 2012 r. obrót walorami spółki został wznowiony, jednak – jak się potem okazało – tylko na niecałe dwa miesiące. 28 maja obrót po raz kolejny zawieszono, o czym można przeczytać tutaj. W tym samym czasie spółka poinformowała o decyzji sądu, który ogłosił upadłość likwidacyjną InwazjaPC. Wezwano przy tym wierzycieli do zgłaszania swoich wierzytelności oraz wyznaczono syndyka (więcej informacji na ten temat tutaj). Jak informował Parkiet, zarząd nie zgodził się z decyzją sądu i 29 maja miał złożyć zażalenie.
 
Wszystko na temat upadku InwazjaPC:
 
InwazjaPC w finansowych tarapatach?
Akcje spółki InwazjaPC zawieszone
InwazjaPC składa wniosek o upadłość
Notowania InwazjaPC odwieszone
InwazjaPC zawieszona
InwazjaPC w upadłości